Image
Погребищенська середня школа №3 була організована в 1920 році в будинку бувшого акціонерного товариства цукровиків Болеслава Крачкевича.
В 1919 – 1920 рр. в цьому приміщенні був шпиталь для ранених воїнів в період громадянської війни. У 1922 році завідуючим організованої школи був Балабушка. В той час учнів І – IV класів було 180 чоловік. В 1923 р. було відкрито V клас із 40 учнів. В 1925 році був перший випуск учнів, що закінчили VII класів. Випускники в більшості вступали у ВУЗи  і робітфаки.
Image
Image
Учителів у 1922-23 рр. було 6 чоловік, а 1924 – 1926 рр. було 12 чоловік. Одною з перших учителів школи в 1923 році була Муляр Ольга Гаврилівна, заслужена вчителька УРСР. До 1924 року школа була чотирьохрічною. В школі на той час не було парт, учні навчались за столами, яких теж не вистачало. Матеріальна база школи була слабка. Підручників і зошитів не вистачало. Учні користувалися грифельною дошкою. Позакласна робота не проводилася. Гуртків художньої самодіяльності не було. Виховна робота була недостатня, тому серед учнів були часті порушення дисципліни. Успішність учнів була низькою, бо були слабкі педагогічні кадри. Під час навчання в школі в зимовий період не вистачало палива. Із учнів, що закінчували в цей час школу, поповнювались кадри радянської інтелігенції – техніки,агрономи, лікарі, вчителі.
В 1927 році на базі семирічної трудової школи була створена фабрично – заводська семилітка (ФЗС), яка готувала кадри для промисловості (токарів, слюсарів, механіків, техніків).
Навчально – виховна робота була тісно поєднана з виробництвом Погребищенського заводу.
Випускники ФЗС 1928 – 1930 рр.  тепер працюють механіками, техніками, інженерами на багатьох підприємствах. Учителів було 17 чоловік ( директор Олійник).
Image
В 1928 р. завідуючим цієї школи був призначений П.О. Рябець, який працював на цій посаді до 1931 р. В цьому році було біля 20 учителів: Малецький, Адаменко А.Ф., Комар А.П., Грибинець, Муляр О.Г., Дробович, Бурова, Мелятицький В.Р., Мелятицька Г.Ф. і ін.. Учнів було до 300 чоловік.
Випускники VII класу 1930 року. Іщук Арсен тепер професор, декан філологічного факультету Київського державного університету. Сидорович – директор однієї з середніх шкіл Києва. При школі був створений дослід під керівництвом Мелятицького В.Р.. Метод навчання учнів був бригадно – лабораторний. Навчальних кабінетів при школі не було. Класних кімнат було 6 Відвідування учнями школи було погане 60 – 70 % - було багато хворих і тяжкі матеріально – побутові умови.
В 1932 р. – 1936 р. завідувачем школи був Лисак. При школі було організовано гарячі сніданки, для харчування учнів погано забезпечених. Був великий відсів учнів по різних причинах.
В 1932 – 1933 рр. в школу були призначені учителями: Воловик А.Т., Нікітюк О.Н., Ліванська Б.Ф. , Ніколаєва Д.П., Кравченко Н.Л., ін.. В 1934 р. школа була реорганізована в середню, був відкритий 8 клас. В 1936 році директором школи був Нікітюк О.Н., і школа була перейменована в зразкову школу, як опорна школа в Погребищенському районі. Завучем школи була досвідчена вчителька Ніколаєва Д.П.. В школі було 25 чоловік учителів, учнів 450, класів 15. Виконуючи постанову ЦК ВКП ( б) і Раднаркому про запровадження в середній школі політехнічного навчання,було створено майстерні по металу і дереву під керівництвом майстрів Кровавича і Левченка І. При школі створено при допомозі шефів навчальні кабінети: фізичний, хімічний, біологічний. Школа приймала і навчала учнів з навколишніх сіл. В 1937 році школу електрифіковано при допомозі цукрозаводу. Шефом школи був цукрозавод. Перший випуск Погребищенської середньої школи відбувся в червні 1937 р. Випускників було 42 чол. Вихователем випускного 10 класу була Муляр О.Г. 
До початку Великої Вітчизняної війни школа зробила чотири випуски і дала країні більш як 200 чол. з середньою освітою, які влилися в трудову сім’ю радянського народу. 
Image
Image
Цю середню школу закінчив Янчук Василь, нині ректор юридичного факультету Київського Державного Універсетету.
В 1939 р. школу закінчив Заянчковський І.П. нині доцент кандидат природничих наук, працював на Уралі. 
Image
В 1941 р. в 9 класі Погребищенської зразкової школи вчився Терлецький Володимир Миколайович, учасник Великої Вітчизняної війни. Герой Радянського Союзу, який загинув у боях в 1941 р. На прохання учнів і педколективу Погребищенській с/ш  №3 присвоєно ім’я Героя Радянського Союзу В.М. Терлецького.
Почалася війна 1941 р. більшість учителів було евакуйовано. Німецькі фашисти зруйнували школу. Після визволення міста Радянською Армією від німецько – фашистських загарбників в 1944 р. силами трудящих і учителів школу було відбудовано і з вересня 1944 року почали навчальний рік. Тоді вона була семирічною школою, директором школи був Кульбіда В.Л.
В 1945 – 47 рр. директором школи був Ільчук М.М.. Учителів було 15 чол., учнів 300. З 1947 р. по березень 1950 р. вона стала десятирічкою. Навчалось 420 чоловік. Повернулися вчителі Комаров А.П., Воловик А.Т., Сіренко І.П. і інші. В 1950 році було 15 класів, а учителів 27. 
1948 – 1949 рр. біля школи посаджено фруктовий сад. В 1950 році директором школи стає Рудюк Г.Г., а завучем Боровик В.Т. Перший випуск 10 кл. був 1950 р. В 1947 році школа електрифікована, а в 1954 році проведено водопровід. Створені навчальні кабінети. В 1955 – 56 рр. введене політичне навчання, створено автоклас, майстерню, Тоді у школі працювали 40 учителів, учнів 678.В школі була велика піонерська і комсомольська організації. В 1957 р. побудовано теплицю. В 1961 р. цукрозавод передав школі клуб і приміщення школи розширилось, збільшилась кількість класних кімнат. За останній час школа домоглась високої успішності і виконання закону про всеобуч. Директором школи був Нікітюк О.М.
В 1961 – 63 роках директором працювала Бондаренко Ірина Володимирівна. Проживала в  місті Вінниці.
В 1963 році директором школи стає Гарнага Микола Петрович завучем – Штільман Белла Ісаківна. Школу було частково реорганізовано у восьмирічну, 9 – 10 класи були переведені у школу № 1, а 11 – ті класи залишено до закінчення школи. В 1964 році був останній випуск середньої школи № 3. Із 44 учнів 11 класу одержали золоті медалі: Земко Ліля, Корж Л., Одай Л., Перейма Т., Олексієнко Н. В школі проводилась різноманітна і багата за змістом позакласна робота. Вчителями тоді працювали Хоменко Марія Миколаївна, Козловська Ада Миколаївна, Тронц Т.С., Кононенко Ганна Савелівна, Вертецька С.А. , Луценко Катерина Яківна, Крилюк Галина Антонівна, Забута Жанна Борисівна, Пакульська А.М., Терлецька К. М., Корж О.К., Рожевський Анатолій Станіславович і  інші. Школа була першою в художній самодіяльності, спорті. Добре була поставлена дослідницька робота на ділянках, в теплиці. 
В 1966 році директором школи став Калінський Ю.. А в 1967 році був перший випуск восьмирічної школи № 3 . Завучем на цей час працювала Кононенко Ганна Савелівна. При допомозі цукрозаводу майстерні були перенесені у виділене допоміжне приміщення, а приміщення майстерень виділене під фізичний кабінети, які був до цього в класах.
Учні навчались на той час уже в одну зміну. В школі працювали 24 учителі, навчалось 450 учнів. В 1967 р. директором школи був Василенко Петро Олексійович, а  завучем була  Кононенко Ганна Савелівна. Велика увага приділялась тоді підвищенню якості знань і рівню вихованості учнів, трудовому вихованню, обладнанню кабінетів, поповненню їх навчальними посібниками. 
Image
В 1967 році в школі була відкрита меморіальна дошка на честь Героя Радянського Союзу В.М. Терлецького. На той час в школі кожний сьомий учень був відмінником.
Image
Image
З 1980 року директором школи стала Гнатюк Ольга Михайлівна, завучем Богонська Галина Євгенівна. В школі поліпшено умови праці вчителів: обладнано водяне опалення приміщень.
Image
В школі на той час працювало 29 учителів, навчалося 422 учнів, з них 130 навчалося н а «4" і «5».
В 1984 – 85 навчальному році, коли в дію вступила реформа загальноосвітньої школи, колектив покращав роботу по удосконаленню сучасного уроку, пожвавилась виховна робота з учнями.
В 1985 навчальному році колектив нашої школи було занесено на районну Дошку пошани. В школі працювало п’ять ветеранів праці Рожевський А.С., Кирилюк Г.А., Франчук Ж.Б., Луценко К.Я., Ковганич Г.А., Любарська Я.Я. – відмінник Народної освіти.
1989 рік. Розпочато будівництво нової середньої школи на 700 місць. Школа будується біля старого приміщення. Це буде красива триповерхова споруда. Будівництво державне ( підрядник ПМК – 15 – Лисенко Л.О.)
В 1990 році школа повністю омолодилася. В педколектив влилися молоді вчителі Куніцька Л. М., Сіренко Г.А., Пономаренко Т.В., Пономаренко В.М., Тичина Н.В., Журавльова М.І., Сторожук В.Б., Адаменко Н., Путишина Л.В.
 Пішли на пенсію Ковганич Г.А., Луценко К.Я., Рожевський А.С., Франчук Ж.Б., Кирилюк Г.А., Чорна В.Ф., Ярема З.О.
Передчасно пішла з життя у віці 43 роки вчителька Масюк Людмила Степанівна.
В 1992 – 1993 н. р. школа перейшла на п’ятиденну форму навчання.
Велика увага приділяється розвитку народознавства в школі. В 1991 році в школі оформлено Світлицю (керівник Затоковенко Г.В. ). З того часу в Світлиці проводяться народні свята. Ніхто не був стороннім спостерігачем у потрібній справі: учні, вчителі. По крихітці збирали експонати, щоб передати у спадок нащадкам як яскраву сторінку історії роду нашого.
1 вересня 1993 року Погребищенську неповну середню школу № 3 було реорганізовано у Погребищенську середню школу № 3.
В 1995 р. Святий Миколай подарував учням нове приміщення школи.
Image
У грудні 1996 року Погребищенську школу № 3 було реорганізовано у Погребищенську середню школу № 2.
Станом на 2010 рік в школі навчається 310 учнів , працює 40 учителів . Серед учителів 1 – заслужений вчитель України, 4 – учителі – методисти, 5 – старших учителів, 17 – мають вищу кваліфікаційну категорію , 9 – І кваліфікаційну категорію . Всі вони досвідчені , творчі люди .
В педагогічному колективі склалися дружні , людяні стосунки , панує взаємодопомога та взаєморозуміння , доброзичлива атмосфера для плідної праці .
Image
Image
Багато уваги приділено роботі з обдарованими учнями. У 2010 році учні вибороли перше місце на II етапі Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика. 37 учнів взяли участь у Міжнародному конкурсі «Кенгуру», десять із них одержали диплом про відмінні знання.
Школа співпрацює з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка (кафедра зоології). Учні займаються дослідницькою роботою (вивчення міграції птахів). У 2009 році учень Мамчур Богдан виступив з дослідницькою роботою в області, посів перше місце і став дипломантом республіканського конкурсу.
В 2008 - 2009 навчальному році учениця 9 класу Сучок Світлана стала призером IV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з біології, а в 2009 - 2010 навчальному році - дипломантом IV етапу. Мамчур Богдан став призером III етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з хімії та біології.
Учні школи є призерами ІІ та ІІІ етапів Всеукраїнських олімпіад , учасниками та призерами різних предметних конкурсів , спортивних змагань.
Школа – це мікромодель суспільства . Саме вона дає відповідь на питання , якою буде Україна ХХІ ст.. Для цього в першу чергу слід виховати гармонійно розвинену , високоосвічену , національно свідому і соціально активну людину . Ця людина повинна бути наділена глибокою громадянською відповідальністю , високими духовними якостями , патріотичними почуттями . Тому такий складний процес виховання здійснюється учителями за допомогою різноманітних форм і методів роботи . Вони проводять дискусії , диспути , конференції , тренінги , конкурси , свята , виставки , ярмарки тощо .
Image
Image
За 2008-2010 роки зі стін Погребищенської середньої загальноосвітньої школи № 2 І - III ступенів випущено 130 учнів, зокрема 20 медалістів. Учні школи беруть активну участь в інтелектуальних випробуваннях різного типу, які проводяться в районі та області. Виборюють призові місця в обласних спортивних змаганнях.
Чітко спланована і виконується робота в межах Всеукраїнського конкурсу «Моя земля - земля моїх батьків», учні беруть участь у всеукраїнських та республіканських конкурсах «Ми діти твої, Україно», «Ідея соборності України», «Творчість Т. Г. Шевченка, доля українського народу». Чотири роки поспіль педагогічний колектив школи виборює перше місце в районному методичному фестивалі «Сходинками професійної майстерності».
Протягом 2005 - 2008 років учнівський і педагогічний колективи взяли участь у Європейському проекті «Громадянська освіта - Україна», в 2006 році - стали призерами III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту сучасної моделі навчального закладу - школи сприяння здоров'ю.
З 2016 року школу очолює Коротун Петро Володимирович.
За цей час час змінюється як назва закладу, так і приміщення школи. За сприяння турецької агенції TIKA у 2017 році замінено шкільні вікна на енергозберігаючі, Наступного року проведено утеплення та реконструкцію даху закладу, замінено тепломагістраль. Разом із зовнішнім виглядом, відбувається і значна трансформація матеріально-технічної бази закладу: придбано новий кабінет інформатики на 15 робочих місць, закуплено та встановлено три інтерактивні комплекси, оновлено демонстраційні прилади в кабінеті фізики, оновлено оснащення шкільної їдальні, встановлено систему водоочищення, створено та наповнено одну з кращих в районі інклюзивно-ресурсну кімнату для діток з ООП. 
З 2020 року перед школою постає новий виклик у вигляді COVID-19. Навчання вимушено переходить у дистанційний формат. Учні та педагоги стикаються з новими проблемами, але спільними зусиллями школа їх долає. 
Школа оновлюється, змінюються педагоги, змінюються учні. 
Коротун Петро Володимирович вийшов на заслужений відпочинок у 2021 році.
Image
Image
Гнатюк Ольга Михайлівна, багаторічний незмінний директор школи, з 2016 року на заслуженому відпочинку
Любарська Ядвіга Яківна, відмінник народної освіти, вчитель початкових класів, вихователь ГПД, з 2016 року на заслуженому відпочинку.
Image
Image
Хоменко Тамара Дмитрівна, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, вчитель-методист, вчитель математики, з 2016 року на заслуженому відпочинку.
Поліщук Жанна Олександрівна, учитель української мови та українознавства, на заслуженому відпочинку з 2016 року.
Image
Бенеда Наталія Олексіївна, учитель української мови та літератури, з 2020 року очолила КЗ "Погребищенська музична школа"
Image
Image
Мамчур Євгенія Іванівна, учитель біології, з 2021 року головний інспектор відділу освіти Погребищенської міської ради.
Довганенко Катерина Петрівна, учитель початкових класів, вихователь ГПД, з 2021 року на заслуженому відпочинку.
Image
Image
Довганенко Галина Дмитрівна, учитель англійської мови, заступник директора з ВР, з 2021 року очолила КЗ "Гопчицький ліцей"
Image
У 2021 році школу очолює Журавльова Марія Іванівна.
У 2022 році комунальний заклад "Погребищенський ЗЗСО І-ІІІ ступенів №2 ПМР" перейменовано у комунальний заклад "Погребищенський ліцей №2 Погребищенської міської ради Вінницького району Вінницької області"
Свої корективи внесло повномасштабне вторгнення російської федерації 24 лютого 2022 року. На зміну розгубленості та тривожності приходить віра у власні сили, та обов'язкову перемогу України. Навчання продовжується у дистанційному форматі. І навіть під ракетними обстрілами повну середню освіту отримують 16 справжніх українців. Окрім основної діяльності, працівники школи активно допомагають військовим, збирають гуманітарну допомогу, плетуть сітки, надають психологічну допомогу. Влітку 2022 року постає питання щодо подальшої роботи закладу, спільними зусиллями облаштовується укриття на 300 осіб, у якому проводиться ремонт, облаштовується санвузол, вентиляція, кабінет медичної сестри. Працівники школи разом з батьками та учнями прикрашають стіни різними візерунками, роблячи з колись похмурого підвального приміщення дійсно патріотичну та оптимістичну безпекову зону. З вересня школа,  одна з небагатьох у області, розпочинає повноцінне очне навчання. І навіть під час повітряних тривог школа живе посмішками своїх вихованців, завзятим виконанням Гімну України у сховищі, благодійною допомогою для ЗСУ та нескореним духом справжніх Українців.
Image
Image