Методична проблема школи

Формування та розвиток життєвої компетентності учнів шляхом впровадження інноваційних технологій та сучасних методик в умовах школи культури здоров’я
Друк

Правила, що допомагають запобігти порушенням постави

Автор: Микола Олександрович.

Як правило, діти часто чують від дорослих зауваження: «Не горбся!», «Не згинайся!», «Не сутулься!», «Вирівняйся!», «Ти зігнувся, як старий дід!». Проте діти виправляють спину й розпрямляють плечі лише на певний проміжок часу. Щоб змусити правила правильної постави «працювати», слід переконати учнів самотужки розробити їх для себе, записати й вивісити там, де вони завжди перед очима. Такий прийом дає змогу сформувати свідоме ставлення дитини до своєї постави та здоров'я загалом. Розробленню правил більше уваги приділяють у молодших класах. Проте пильнувати поставу потрібно з 1-го до 11-го класу, до того ж на кожному уроці.

У старших класах усі вчителі-предметники повинні приділяти час цьому питанню, використовуючи різні методичні прийоми за порадою вчителя основ здоров'я. Потрібно нагадати, що більшість учителів також мають професійні захворювання, пов'язані з порушеннями постави. Систематичне, що¬денне дотримання правил правильної постави та виконання фізичних вправ на уроках під час динамічних пауз разом із учнями сприятиме й їх оздоровленню. Також потрібно пам'ятати, що в підлітковому віці гарна постава сприяє підвищенню самооцінки й може компен¬сувати недоліки підліткової фігури. Адже діти, які комплексують через свою зовнішність, намагаються бути менш помітними, тому зазвичай опускають униз голову й зводять уперед плечі. У таких дітей поступово розвивається кособокість, сутулість, грудна клітка стає вузькою і плоскою, кутики лопаток відходять від хребта, на¬бираючи вигляду крилець, живіт подається вперед. Це призводить до того, що рухливість грудної клітки зменшується, дихання стає менш глибоким, знижується життєва ємність легенів, погіршується самопочуття й дитина швидше стомлюється. Самооцінка дитини, як наслідок, занижується ще більше.

Правила

 • Сиди за столом/партою рівно, не згинайся.
 • Під час письма не лягай на стіл/парту животом. Між тулубом і партою має бути така відстань, щоб могла пройти рука.
 • Не горбся під час ходьби, тримай спину рівно, не втягуй плечі, тримай голову високо.
 • Не носи портфель тільки в одній руці, краще одягати його шлей¬ки на обидва плеча.
 • Не сутулься, розправляй плечі.
 • Займайся фізичними вправами, посильними для тебе. До речі, по¬сильна фізична праця також буде корисною.
 • Щодня роби зарядку й не забувай про загартовування: обтирання холодним рушником, але в міру!
 • Спи на пласкому й не надто м'якому матраці й невеликій по¬душці.
 • Ходи по кімнаті, поклавши книжку на голову.
 • Постійно стеж за тим,- як ти сидиш, стоїш і ходиш.

Постава виконує дуже важливі для життєдіяльності людини функції:

 • утримує кістки й суглоби в правильному положенні, оптимізуючи роботу м'язів;
 • дає змогу знизити надмірне стирання суглобних поверхонь;
 • зменшує навантаження на зв'язки, що підтримують суглоби хребта;
 • запобігає фіксації хребта в неправильному положенні;
 • запобігає втомі, оскільки м'язи працюють ефективніше, даючи змогу організму витрачати менше енергії;
 • сприяє поліпшенню зовнішнього вигляду.

Показники правильної постави:

 • вигини хребта виражені помірно;
 • лопатки розташовані симетрично;
 • плечі перебувають на одному рівні, живіт підтягнутий;
 • ноги прямі, м'язи добре розвинені, хода легка.

Порушення постави можуть призвести до патологічних змін у хребті й інших суглобах, погіршення діяльності органів кровообігу, дихання, травлення, до зниження зору, головного болю тощо. Лікарі звертають особливу увагу на важливість правильної постави для дів¬чаток, наголошуючи, що сутулість — це не лише естетичний дефект, вона призводить до порушень розвитку статевих органів, а отже, не¬безпечна для майбутньої матері.

Рекомендації батькам і вчителям

Своїм прикладом постійно показуйте дитині, як потрібно правильно ходити і стояти.

Слідкуйте за тим, чи правильно дитина ходить:

 • великий палець ноги має бути спрямований уперед;
 • внутрішні поверхні стоп під час ходьби мають перебувати близь¬ко одна від одної, а коліна не стикатися;
 • руки не повинні «теліпатися» з боку в бік, права рука має руха¬тися вперед одночасно з лівою ногою, а ліва рука — з правою ногою.

Слід постійно слідкувати за поставою дитини в положенні сидя¬чи — спина дитини менше стомлюватиметься, якщо вона опирати¬меться на спинку стільця, а ноги стоятимуть на підлозі або на підстав¬ці всією ступнею.

Залучайте дітей до фізичної культури та спорту, забезпечуйте різні навантаження на м'язи з метою їх тренування, адже слабкі м'язи по¬гано утримують скелет.

Навчайте правильному повноцінному харчуванню, що сприятиме нормальному розвитку мускулатури і скелета дитини, яка росте.

Не забувайте, що на формування постави впливають повсякденні звички: манера стояти, ходити, сидіти за столом, під час перегляду те¬левізійних передач, гри на комп'ютері. Тому попереджайте формування звичок, що можуть згубно вплинути на поставу, їх дуже важко, а часто навіть неможливо позбутися.

Слідкуйте, щоб дитина носила сумку або портфель то на правому, то на лівому плечі, або найкраще — на обох. Це попередить викривлення хребта, плечі будуть рівними, а постава — правильною.

Навчіть дитину правильно піднімати важкі речі відповідно до віко¬вих норм.

Слідкуйте та сприяйте проходженню профілактичного огляду в ліка¬ря двічі на рік.

Нагадуйте дітям, що життя і здоров'я в людини — єдине.

Визначення еталону правильної постави

Правильна постава — така, коли плечі розгорнуті, голова трохи піднята, лопатки не виступають, а живіт не виходить за лінію грудної клітини. Визначити стан постави можна різними способами:

1) стоячи в невимушеній позі виміряйте сантиметровою стрічкою відстань від 7-го шийного хребця до нижнього кута лівої, а потім пра¬вої лопатки; якщо постава нормальна, ці відстані будуть однакові;

2) визначте плечовий індекс: виміряйте сантиметровою стрічкою з боку спини ширину плечей — плечову дугу, а з боку грудей — ши¬рину плечей; плечовий індекс дорівнює ширині плечей, розділеній на плечову дугу і помноженій на 100 %; плечовий індекс, що становить 90—100 %, означає, що постава правильна; менший індекс свідчитиме про її порушення.

Самостійно виявити порушення постави можна так:

1. Перед дзеркалом уважно розгляньте своє тіло не тільки спереду, а й із боків. Обов'язково поцікавтеся думкою домашніх, адже не всі можуть критично до себе ставитися.

2.  Станьте спиною до стіни так, щоб до неї торкалися потилиця, лопатки, сідниці і п'ятки. Тепер зробіть крок уперед, намагаючись зберегти таке положення спини. Почекайте, зробіть крок назад і пере¬вірте, чи притулилися до стіни ті самі чотири точки.

3. Станьте впритул до стіни (на відстані 5 см), розставте ноги на ширині стегон. Утримуючи рівновагу, поступово нахиляйтеся до сті¬ни. Сенс вправи в тому, щоб зрозуміти, яка частина тіла першою тор¬кнеться стіни.

Про правильність постави свідчить одночасне торкання сідниць і плечей. Про відсутність центру рівноваги свідчить торкання од¬нієї зі сторін тіла раніше за іншу, про опуклість тазу — торкання стіни сідницями, плечей — про напругу спинних м'язів, спини — про сутулість.

Для самостійного виявлення можливих порушень постави викори¬стайте міліметровий папір, на якому ваші рідні нехай відзначать рів¬ні ваших плечей, стегон та інших частин тіла. Порівнявши позначки, можна неозброєним поглядом помітити асиметрію або переконатися в тому, що у вас немає жодних проблем із поставою.

Після того, як ви оцінили свою поставу, зможете з'ясувати, чи є у вас якісь порушення. Якщо вам важко стояти, випрямивши спину і не від¬чуваючи напругу в м'язах (за винятком легкої напруги в ділянці пресу), про відсутність проблем із поставою не йдеться, вони просто виражені не настільки сильно, щоб завдавати вам незручностей.

У такій стійці вас має підтримувати легка «невидима сила», що включає напругу м'язів тіла, а отже, і втома від такої пози виникає дуже швидко. Умовно кажучи, тіло людини з правильною поставою підтримується тонкою струною, «натягнутою» рівною лінією між колінами, стегнами, лопатками, хребцями шиї й потилицею. Голова людини з правильною поставою піднята вгору і трохи висунута впе¬ред, плечі відведені назад, а долоні рук виступають за стегна. При цьому не має відчуватися напруга чи втома, зумовлена дискомфор¬том у м'язах. Важливою ознакою здорової постави є розташування грудної клітини і стегон на одному рівні, а також відсутність нахи¬лу тіла в один бік.

Про наявність можливих порушень постави можна говорити, якщо ви помітили, хоча б одну з наведених нижче ознак:

 • голова сильно нахилена вперед, а не тримається прямо;
 • плечі висунуті вперед або сильно напружені через їх відведення назад;
 • випирання лопаток назовні (ефект крил);
 • спина зігнута, що зумовлює запалість грудної клітки; • таз зміщений уперед або назад (праворуч чи ліворуч), натомість він має перебувати на одному рівні з усім тілом;
 • різнорівневі плечі зумовлюють вигин усього тіла в одну сторону;
 • нахил голови в одну зі сторін;
 • вагу тілу не порівно розподілено на ноги, одна ступня відчуває більше навантаження, ніж друга.

Якщо ви помітили, хоча б одне порушення постави у себе або своїх домашніх, не затягуйте з візитом до лікаря. Своєчасне лікування дасть змогу виправити патології хребта більш ефективно й безболісно.

Правильну поставу допомагають виробити вправи на зміцнення м'язів живота, шиї, рук, спини і ніг. Корисно робити вправи з набивними м'ячами, скакалками та гімнастичними палицями.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Корисні посилання

 • Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
 • Університет менеджменту освіти
 • Комітет з питань науки та освіти
 • Інститут інноваційних технологій і змісту освіти
 • Академія педагогічних наук України
 • Український центр оцінювання якості освіти
 • Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
 • Пробне тестування онлайн
 • Укпаїнознавча гра Соняшник
 • Онландія - безпечна веб-країна
 • maluk
 • pochemuchka
 • samouchka
 • umnichka
 • online-bezpeka-logo
 • allforchildren
 • kangooroo
 • SOM
 • ostriv
 • parta lo
 • MAN