Методична проблема школи

Формування та розвиток життєвої компетентності учнів шляхом впровадження інноваційних технологій та сучасних методик в умовах школи культури здоров’я

Умій опановувати себе

Почуття, що заважають бути здоровим і щасливим серед людей

Негативні емоції, що повторюються систематично (гнів, злість, ревнощі, незадоволення собою тощо), негативно відображаються на організмі. Спочатку розвивається функціональне порушення нервової діяльності, а потім невроз стає джерелом різноманітних захворювань, зокрема серцево-судинних. Якщо людина помислива, жити їй значно важче. Причинами самотравматизації психіки можуть бути характерні риси особистості, які важко піддаються перевихованню: хворобливе честолюбство, заздрість, образливість, властолюбство, кар'єризм, надмірна амбіційність тощо. Відоме прислів'я «Заздрісного сон не бере».

Давньогрецький філософ Демокріт казав так: «Заздрісна людина шкодить собі, немов своєму ворогові». Інколи гостра негативна емоція триває секунди, а її наслідки вимагають тривалого лікування. При будь-яких негативних емоціях організм виділяє у кров гормони, зокрема адреналін, який звужує судини, підвищує кров'яний тиск, активізує енергетичні процеси. Якщо емоції дуже сильні, то захисні засоби можуть не допомогти, і тоді організм «згорить у Полум'ї реакції». Щоб не «вибухнути» від сильних переживань, необхідно нейтралізувати зайві гормони за допомогою розрядки емоцій. Наприклад, при загибелі близької людини краще дати вихід своїм почуттям, інакше  невиплакане горе змусить «плакати» інші органи. У перенапруженому, перевтомленому тілі відбувається бурхлива витрата резервів, порушується регуляція обміну речовин; організму стає важко видаляти продукти розпаду, які накопичуються й отруюють його.

Гнів, дратівливість, агресія та шляхи їх подолання

Як захистити організм від надмірних напружень? Багато людей, інколи інтуїтивно, відчувають потребу в психічній розрядці. Хтось заспокоюється після фізичної роботи, інші — після швидкого ходіння, прослуховування музики, сну. І хоча причини негативних емоцій залишились, реакція на них стає виваженішою. Такий метод захисту організму називається «запобіжне гальмування».

Як пом'якшити шкідливі наслідки негативних емоцій?

Треба дати їм вихід через рухові реакції (фізична праця, тривале ходіння до легкої втоми). Тоді енергія нервового напруження буде «відводитися» по м'язових каналах, оминаючи серцево-судинну систему. Адреналін, що виділяється при емоціях, під час руху «спалюється», зменшуючи можливість шкідливих наслідків. Аутотренінг — це форма самонавіювання, що дає змогу ввести себе у дрімотний стан і без напруження зосередити власну увагу на тому, чим займаєшся зараз. Отже, сядьте у «позу кучера», який опустив повід (можна спертися на спинку крісла): «Мої руки розслаблені, теплі, нерухомі; мої ноги розслаблені, теплі, нерухомі; моє тіло розслаблене, тепле, нерухоме; моя шия розслаблена, тепла, нерухома; моє обличчя, тіло розслаблене, тепле, нерухоме». Потім продовжуйте самонавіювання:

• увесь мій організм відпочиває;
  • я відпочив і заспокоївся;
  • почуваюся добре;
  • радо перейду до інших справ.

Якщо ви ще мало тренувалися, то можете задрімати, нерідко з короткими сновидіннями. Під час дрімоти можна створювати, викликати приємні образи, думки, згадки. Увесь аутотренінг має тривати 3—10 хв.

Як навчитися самонавіюванню?

Необхідно займатися регулярно, послідовно, з поступовим збільшенням вимог до себе. Нові вправи слід починати обережними спробами. Невеликі негативні сигнали на початку занять не повинні хвилювати: це прояв інерції організму. Дуже важливо поставити собі мету, точно визначити, чого хочете досягти, що усунути. Початкова невпевненість у собі звичайна для всіх. Не треба вимагати від себе великих здобутків одразу. Відсутність результатів не означає, що їх немає взагалі: вони прокладають собі шлях у підсвідомості. Для проведення аутотренувань для початку оберіть затишний домашній куточок. Але можна займатися у будь-якій обстановці — практичні навички потрібні скрізь. Той, хто розпочинав заняття у зручному місці, все одно мусить переносити їх у повсякденне середовище. Час тренувань необхідно узгоджувати з особистим розпорядком. Рекомендують другу половину дня: вдома, після занять (роботи), щоб зняти напруження. Але можна і вранці, на перервах. Тривалість занять — від 4 до 12 і більше тижнів. Але не треба зв'язувати себе жорсткими термінами. Необхідна лише регулярність. Важлива не кількість часу, а якість — можна і 5 хвилин на день, але з повною віддачею сил.

Як заспокоїти нерви?

Перекочування у долонях горіхів або олівця з гранями заспокоює нервову систему. Про це знали ще у сиву давнину (вервиця у руках мудреців у країнах ісламу). Заспокоювання засноване на лікувальному ефекті активності рук. Робота кистей сприяє психічному заспокоєнню та запобігає розвитку втоми у мозкових центрах, оскільки нервові закінчення пучок пальців безпосередньо пов'язані з мозком, а приплив крові до рук сприяє психоемоційній стійкості і фізичному здоров'ю.

Як не ображатись?

Образа — негативна емоція, яка знесилює нервову систему' і нерідко призводить до захворювань. Образа виникає через те, що поведінка людини, її дії не відповідають очікуванням, оцінкам, уявленням про себе. Тобто неузгодженість бажаного і реального викликає страждання. Образливих важко любити, їх остерігаються, вони часто залишаються на самоті. Образам можна запобігти, якщо осмислити те, шо їх викликає. Необхідно зрозуміти кривдника і по- думки сказати: «Ви не праві, але я вас прощаю».