Методична проблема школи

Формування та розвиток життєвої компетентності учнів шляхом впровадження інноваційних технологій та сучасних методик в умовах школи культури здоров’я

Тематична лінійка присвячена 80-річчю утворення Вінниччини

Мета: допомогти відшукати і розкрити внутрішні резерви для творчості та пошуку на шляху вивчення історії рідного краю, області; виховувати патріотизм, творчу активність, любов до рідної землі, до її минулого.

Обладнання: книжкова викладка, реферати, твори, малюнки.

Хід заходу:

В.1.

Це земля сивих легенд і мелодійних пісень, земля споконвічних хліборобів — спадкоємців традицій працьовитих три¬пільців, войовничих скіфів і мужніх сарматів, мудрих слов'ян та поборників справедли¬вості — козаків. Благословенний Богом Він¬ницький край заворожує спокійною красою краєвидів, щедрим убранством родючої зем¬лі, джерельними водами, смарагдовими лі¬сами, розлогими нивами. Деякі вчені стверд-жують, що перші переселення народів, які несли елементарні знання землеробства, розпочалися саме з Поділля.

В.2.

У центральній частині Поділля збереглися анклави прадавніх лісів, серед яких Чорний ліс, що у давнину тягнувся від Дніпра до Франції.

В.1.

У XVI—XVII століттях Російська імперія остаточно закріпачує селян і колишніх коза¬ків Поділля та передає ці землі у власність окремим польським родам і дворянству. Аби не допустити повстання, на цій території ца¬ризм тримав великі військові формування. У Тульчині збиралися декабристи, бував поет Олександр Пушкін. У різні роки край відві¬дували або проживали художник Тропінін, письменники Котляревський, Словацький, Стороженко. У цьому краї народилися Сте-пан Руданський та Анатолій Свидницький. На Поділлі розпочала свою літературну діяльність Марко Вовчок, а згодом, після Кримської війни, в рідні Ометинці повернувся прославлений герой Петро Кішка. У примісь-кому селі Вишня оселився і прожив двадцять п'ять років всесвітньо відомий хірург Микола Пирогов. Він своїм коштом збудував школу і до останнього дня життя лікував мешканців навколишніх сіл. По його смерті вдячні учні забальзамували тіло великого хірурга. За не¬залежності України садиба Пирогова отрима¬ла статус національного музею.

В.2.

У XIX столітті розпочинається масове бу¬дівництво маєтків, чимало з яких збереглися й донині. Одночасно розвивалась мануфак¬тура, будувались заводи та фабрики. Осо¬бливо стрімко Подільський край розвивався з прокладанням залізниці, що з'єднала його з Києвом та портовим містом Одесою, а зго¬дом — Львовом.

В.1.

Дев'ятнадцяте століття започаткувало славу Поділля як одного з найбільших регіо¬нів у Російській імперії, який вирощував цу-крові буряки, виробляв цукор.

В.2.

Як обласний центр, Вінниця відома тим, що на початку XX століття в місті було за¬початковано трамвайне перевезення.

В.1.

Чимало навчальних закладів Вінниччини готують різноманітних спеціалістів. Славу Вінниці принесли національні медичний та технічний університети. Тут навчаються чи¬мало студентів з різних країн світу. З 1909 року фахівців готує педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. Сотні сту¬дентів здобувають знання в національному аграрному університеті і торговельно-еконо¬мічному інституті.

В.2.

Славиться Вінниччина не лише в Україні, а й на теренах усієї Європи, надзвичайним багатством археологічних пам'яток.

Вінниччина володіє значними запасами корисних і рідкісних копалин. Серед них — найбільші в Європі каолінові родовища. На території Муровано-Куриловецького району виявлені значні поклади флюориту. В об¬ласті знаходиться єдине в Європі родовище фанату. В десяти видах мінералів знайдено напівдорогоцінний камінь опал. У різних ра¬йонах залягають мінеральні копалини сім¬надцяти видів, великі запаси вапняку, граніту, піску та інших мінералів.

В.1.

Але найбільшим природним багатством краю є найкращі в Європі чорноземи. Площа сільськогосподарських угідь на Вінниччи¬ні складає понад два мільйони гектарів, на яких функціонують агроформування та фер¬мерські господарства. За обсягами валового виробництва сільгосппродукції Вінниччина посідає провідне місце в Україні.

Добре відоме в Україні та за її межами місто-курорт Хмільник.

В.2.

Вагому частку історично-культурної спад¬щини Поділля складають старовинні палацо-паркові комплекси, що є дзеркалом різ¬них епох. Це справжні коштовності, в яких природа, архітектура, образотворче мистец¬тво поєднані в композиційно цілісний твір. Подільські палаци завжди були осередками найцінніших мистецьких колекцій, своєрід¬ними вогнищами культури. Наш подільський край свято шанує предків, оберігає минув¬шину, будує своє майбутнє. Благословенна Богом земля, вона насолодить кожного, хто тут побуває, красою, величчю археологічних, архітектурних та культурних пам'яток різних епох. Ознайомить з неперевершеними ви¬творами народних майстрів писанкарства, вишивання, гончарства, живопису, нагодує смачними стравами самобутньої подільської кухні, напоїть цілющою джерельною водою.