Методична проблема школи

Формування та розвиток життєвої компетентності учнів шляхом впровадження інноваційних технологій та сучасних методик в умовах школи культури здоров’я

Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття…

Тематична лінійка

Мета: виховувати увагу, здібності до декламування, повагу до історичної спадщини поета.

Обладнання: святкова газета, книжкова викладка

Хід заходу:

В.1.

В дні перемог і в дні поразок,

в щасливі і в дні сумні

Іду з дитинства до Тараса,

Несу думки свої земні.

Коли в душі моїй тривога,

Коли в душі пекельний щем,

Іду до нього до живого,

У всесвіт віршів і поем.

В.2.

Тарас Шевченко. Це ім”я стало символом нашого народу. Його портрет був у кожній хаті. Його «Кобзар» лежав на столі поряд з хлібом, а його пісні вишиті на рушниках.

В.1.

9 березня (25 лютого за старим стилем) 1814 року, темної ночі передсвітом, у селі Моринцях на Звенигородщині, в хаті Григорія Шевченка народилася нова панові кріпацька душа, Україні – її великий співець Тарас Шевченко.

В.2.

Не дивлячись на те, що народився поет у бідній кріпацькій сімї, і дитинство його було важким і безрадісним, малий Тарас ріс допитливим і розумним хлопчиком. Замучена важкою працею померла мати. А коли Тарасові було 12 років, не стало й доброго батька. Він залишився круглою сиротою. Тарас наймитує, а у вільний від роботи час читає і малює. Потім він потрапляє до хлипнівського маляра.

В.1.

У 14 років доля Шевченка різко змінилася. Майбутній поет змушений був покинути рідний край та відправитися на чужину. Спочатку він опинився у Вільному, а потім у Петербурзі. На молодого талановитого художника звернув увагу Іван Сошенко. Він познайомив хлопця з прогресивними російськими та українськими діячами культури, які допомогли йому стати вільною людиною. Шевченко навчається в Академії мистецтв.

1840 році вийшла перша збірка «Кобзар».

В.2.

У 1845 році Шевченко закінчив академію мистецтв і поїхав на Україну для постійної роботи. У квітні 1847 року за участь у таємній політичній організації – Кирило-Мефодіївському товаристві – було заарештовано і заслано рядовим солдатом у далекі оренбурзькі степи із забороною писати і малювати.

В.1.

Понад десять літ томився він у неволі. Створив понад 400 малюнків, виконаних олівцем, акварельними фарбами. Писав поезії, які увійшли до «захалявних книжок».

В.2.

У 1857 році закінчується заслання поета. Знеможений і хворий, повернувся Шевченко до Петербурга і тільки ще один раз встиг побувати в Україні та викупити свою рідню з кріпацтва.

В.1.

У 1860 році Тарас Шевченко захворів. 9 березня 1861 року Тарасу Григоровичу виповнилося 47 років. Надійшло багато вітальних телеграм. Привітати поета, який лежав хворий, прийшли друзі. А 10 березня перестало битися серце кобзаря.

В.2.

Похований був він спочатку на Смоленському кладовищі у Петербурзі. У травні того ж року прах Шевченка перевезено на Україну і поховано на Чернечій горі (нині Тарасовій) біля Канева. Так заповідав великий поет.

В.1.

У росяні вінки заплетені суцвіття

До ніг тобі, титане, кладемо.

Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,

Тебе своїм сучасником звемо.

(В.Симоненко)