Друк

Фітотерапія

Автор: Микола Олександрович.

Фітотерапія - лікування лікарськими рослинами, яке застосовують вже понад шість тисяч років. Вченим та лікарям досі не вдається дійти спільного висновку щодо лікування травами та деякими іншими методами лікування, як голкотерапія, лікування мінералами чи лікувальної гімнастики.

 

Та протягом тисячоліть людство набуло колосального досвіду у траволікуванні, тож нехтувати ним було б нерозумно. У наш час фітотерапія переживає своє друге народження. Воно має низку переваг перед іншими методами лікування, та все ж і досі викликає як подив, так і сумніви.

Стародавні тибетські та китайські історики стверджують, що неможливо за рахунок простого накопичення досвіду створити складні системи діагностики та лікування найрізноманітніших гострих хронічних захворювань. Вони вважають, що величезні пласти медичної культури не отримати тільки емпіричним шляхом. Можливо, тому у стародавніх трактатах йдеться про божественне походження системи знань або про те, що їх створили надзвичайно обдаровані особи, такі як Ейнштейн та Леонардо да Вінчі.

У народі, на жаль, побутує думка, що фітотерапія безпечна та корисна й застосовувати її можна без обмежень та лікарського контролю. А от і ні! Серед лікарських рослин є доволі багато отруйних, і лікарськими їх робить, як це не парадоксально, той самий факт токсичності, а корисну чи шкідливу дію визначають точною дозованістю. Отож, варто пам'ятати, що будь-який натуральний препарат має свої протипоказання, а при передозуванні лікувальна дія змінюється токсичною. Треба точно дотримуватись дозування, при змішуванні лікарської сировини та при застосуванні, готувати лікарську форму, точно дотримуючись технології приготування, правил зберігання форми й уважно вивчити протипоказання усіх компонентів, які входять у збір. Потрібно зіставляти їх зі справжнім діагнозом, а також перенесеними захворюваннями. Тільки такий підхід забезпечить оптимальний ефект та безпечність лікування лікарськими травами.

«Потрібна точна система теоретичних знань, на засадах яких можливе накопичування досвіду. Й тут спрацьовує формула переходу кількості у якість, тобто спочатку накопичується досвід, а потім відбувається якісний прорив. Звичайно, у деяких випадках фітотерапія є краща за методикою, ніж офіційна медицина, зважаючи на те, що вона взагалі є однією з основних методик лікування. Наприклад, лікування обміну речовин, хвороби регуляції імунної системи, алергічні захворювання. Відповідно до причини застосовують й різні препарати: хімічні, фармакологічні, трав'яні, фітопрепарати, гомеопатичні. У випадку гострого захворювання, звісно, вживають антибіотики. Тому все треба вирішувати у процесі роботи з конкретною людиною, потрібно вміти відрізняти чи хоче людина вилікуватись, чи просто покращити свій стан. У будь-якому випадку треба проконсультуватися з лікарем», – розповідає Ростислав Косарчин, лікар-інформотерапевт клініки проф. Монастирського.

Існують різні школи фітолікування. Класичні китайські та тибетські системи вважають лідерами у цій галузі. Класична російська школа фітолікування пропонує оригінальний підхід до взаємозв'язку внутрішніх органів та їх корекції різних хронічних патологій.

«Кожна школа має свої особливості. Наприклад, у китайській за основу беруть, зазвичай, трави, які діють глибинно на певні енергетичні структури та процеси. Тибетська школа доволі складна, навколо неї багато спекуляцій, хоча ніхто достеменно не знає її переваги та недоліки. Звісно, якщо точно вивчити її призначення, вона приноситиме тільки користь. А перевага російських та українських шкіл фітолікування у тому, що ми користуємось травами, які ближчі нам, які зростали на нашій території», - продовжує Ростислав.

Взагалі, традиції народної медицини - це унікальний сплав життєвого досвіду й класичних теорій старих медичних шкіл. У результаті синтезу різних культур створено унікальну методику лікування та профілактики найрізноманітніших захворювань. Ядром методики є тривале вживання багатокомпонентних, індивідуально складених зборів трав.

У кожному зборі міститься від 20 до 35 компонентів, які ретельно відбирають за своїми характеристиками для того, щоб складники збору гармонічно взаємодіяли один з одним, підсилюючи загальну цілющу дію збору. Трави, які потрапляють до збору, розподіляють на групи трав. Є ті, які безпосередньо діють на певне захворювання, трави-помічники, які підтримують дію основної групи, групу трав, які впливають на вторинні синдроми, трави-розчинники, які зменшують жорсткість дії деяких лікарських компонентів й групу трав загальної дії, які є фундаментом для будь-якого лікарського збору. Більшість сучасних лікарських засобів отримуютъ на основі фітосировини, що доводить, – європейська медицина дуже часто є приємницею старих шкіл. Але без тривалого й серйозного лікування фітозборами неможливо повністю перемогти більшість хронічних захворювань, з якими не може впоратися й офіційна медицина.

«Фітотерапія завжди рятувала світ, оскільки люди користувалися нею коли ще не було антибіотиків та синтетичних препаратів. Зацікавленість фітотерапією залишається високою, тому прикро те, що її ставлять в опозицію до офіційної медицини, бо у поєднанні вони б показували значно кращий результат», - зазначає Ростислав Косарчин.

Сьогодні найгострішою проблемою в нашому суспільстві є стан здоров'я населення, в тому числі й дитячого. Відомо, що в тій же мірі в якій демократія є прелюдією людського розвитку, здорові діти - в повному розумінні цього слова є основою для розвитку країни.

Ситуація, що склалася у сфері розвитку дітей - органічний компонент демографічної кризи, яка характеризується погіршенням не лише кількісних, а й якісних характеристик населення, зокрема загостренням проблеми здоров'я у дітей. Нажаль, абсолютно здорових дітей у нас мало, за деякими публікаціями всього 5-10%. Вже вступаючи до школи 60-80% дітей мають ті чи інші порушення соматичного та психологічного типу. Особливу тривогу викликає стан здоров'я дітей радіаційно забруднених територій, тільки 10-20% дітей, яких можна вважати практично здоровими.

Значно поширились порушення імунної системи, хронічні запальні захворювання бронхолегеневої системи органів травлення та сечових шляхів.

Особливу тривогу викликають захворювання шлунково-кишкового тракту у дітей різного віку. Тому перед нами, студентами групи ЗМ1 Хорт Н., Ципердюк Н., Якубів Л. Була поставлена мета: пошук нових методів та засобів лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, які б прискорювали виздоровлення, а також використовували з профілактичною метою.

Методом вибору було дослідити вплив фітотерапії в комплексі з класичним лікуванням на швидкість одужання хворих із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Фітотерапія - це лікування, засноване на використанні лікарських рослин у вигляді настоїв, чаїв та відварів. 

У лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту крім дієтотерапії медикаментозного лікування. Дуже часто використовують фітотерапію у вигляді приймання фіточаїв.

Перелічимо лікарські рослини, які мають фітотерапевтичний вплив на органи шлунково-кишкового тракту: полин, корінь аїра, бузина, суниця лісова, чебрець, пустинник, чистотіл, кукурудзяні рильця, м'ята перцева, березове листя і бруньки, калина, кропива дводомна, плоди кропу і петрушки, чорна смородина.

Ці лікарські рослини покращують секрецію шлунка і апетит, нормалізують кислотність, посилюють жовчогінну дію, посилюють тонус жовчного міхура і зменшують в'язкість жовчі, усувають біль у животі.

У дітей з гострим гастритом, що вживали фіточай, швидше припинились болі в животі, нудота, блювання, покращився апетит, ніж у дітей, що не вживали фіточай.

У дітей з хронічним гастритом з підвищеною кислотністю, що вживали фіточай швидше припинився біль у животі, відрижка кислим, покращився апетит, випорожнення стали стійкими. 

У дітей із дискінезією жовчновивідних шляхів, що вживали фіточай, швидше припинився біль у правому підребір'ї, розрідження жовчі, що забезпечує покращення її відтоку.

Отже, виходячи із вище зроблених висновків, що фітотерапія відіграє важливе у лікуванні захворювань органів шлуково-кишкового тракту.

Всіх дітей в комплекс лікування яких входили фіточаї стан покращився на 203 дні швидше і виписувались додому через 17-21 день.

Відповідно, які не отримували фіточаї - через 22-27 днів. Тобто одужання у них настало день пізніше.

При контрольному обстеженні стан після виписки був задовільний.

Тож застосування фітотерапії в комплексі з традиційною медициною пришвидшує покращення стану хворих і забезпечує добре самопочуття після одужання.

Під час хвороби та диспансерним хворим з метою попередження рецидивів рекомендуємо вживати такі фіточаї:

збір № 1, склад якого входить: тисячолистник і полин гірський;

та збір №2, до якого входить: листя подорожника, трава суниці та тисячолисник, їх використовують при виразковій хворобі шлунка;

збір № 3, який містить суницю лісову, звіробій і корінь аіра - при виразці дванадцятипалої кишки.

Суміш м'яти, меліси лікарської, золототисячника, подорожника великого, чебрецю звичайного вживають при гастриті із зниженою кислотністю.

Суміш меліси лікарської, кропиви, шиповника використовують при хронічному гастриті із підвищеною кислотністю.

Відвар плодів шипшини, чорної смородини, брусниці використовують при ДЖВШ.

Приготування: 

збір № 1: - тисячолистник - 1 частина.

Настій: чайна ложка суміші заварити стаканом кип'ятка, настояти 2 год., пити за 30 хв. до їди 3-4 рази в день, дітям від 1 чайної ложки до 2-х столових ложок.

Збір № 2: - лист подорожника - 2 частини;  трава суниці - 2 частини; тисячолистник -1 частина.

Настій: 1 столову ложку суміші заварити стаканом кип'ятка. Спосіб застосування такий самий.

Збір № 3: суниця лісова - 4 частини; звіробій - 4 частини; корінь аіра - 1 частина.

Настій: 1 столову ложку суміші заварити стаканом кип'ятка, настоюють 2 години, пити дітям від 1 столової ложки до ? стакана 3 рази в день в теплому вигляді через 1-1,5 години після їди.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Корисні посилання

 • Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
 • Університет менеджменту освіти
 • Комітет з питань науки та освіти
 • Інститут інноваційних технологій і змісту освіти
 • Академія педагогічних наук України
 • Український центр оцінювання якості освіти
 • Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
 • Пробне тестування онлайн
 • Укпаїнознавча гра Соняшник
 • Онландія - безпечна веб-країна
 • maluk
 • pochemuchka
 • samouchka
 • umnichka
 • online-bezpeka-logo
 • allforchildren
 • kangooroo
 • SOM
 • ostriv
 • parta lo
 • MAN