Вчимося слухати і чути свою дитину

Активне слуханняце не спосіб досягти чогось, а «просто» шлях до встановлення кращого контакту, спосіб вказати дитині, що ми її розуміємо.

Основні правила активного слухання

• Говоріть з дитиною, повертаючись до неї обличчям. Очі мають бути на одному рівні. Якщо ви на зріст вищі за дитину – сядьте поруч.
  • Уникайте запитань, використовуйте ствердну форму висловлювань.
  • Тримайте паузу, даючи дитині час на обдумування.
  • Позначайте емоції, які відчуває дитина.
  • Говоріть, що розумієте її почуття.

Унаслідок застосування активного слухання:

• Негативні переживання дитини зникають або слабшають;
  • Переконавшись, що дорослий готовий слухати, дитина розповідає про себе все більше, з'ясовуючи деталі, на які, можливо,сама не звертала уваги;
  • Дитина сама просувається у розв'язанні своєї проблеми, шукає різних шляхів її подолання, проговорює їх разом із вами, радиться;
  • Дитина теж починає нас слухати і чути;
  • Ви закладаєте фундамент довірчих стосунків;

Щоб навчитися чути свою дитину, не тільки слухати, а саме чути, стати уважним співрозмовником і, головне, активним слухачем, необхідно використовувати прості правила:

1. Навчіться відчувати, що саме цікаво вашій дитині, говоріть із нею про це. Часто батьки цікавляться насамперед шкільними справами своєї дитини, але, погодьтеся, окрім школи у житті так багато всього захопливого, стільки речей та явищ, про які можна розказати. Так, замість одвічних запитань: «Як там у школі?», «Яку оцінку отримав?», «Що вивчили нового?», варто спитати: «Яка музика тобі подобається?», «Чи сподобалась тобі прем'єра нового фільму?», «Як тобі нова книжка популярного автора?».

2. Якщо дитина намагається вам про щось розповісти, ви бачите, що її щось турбує, тривожить, не поєднуйте «слухання» зі сторонніми справами: пранням, прасуванням, готуванням їжі, переглядом телепередачі. Намагайтесь хоча б 20 хвилин на день приділяти дитині тільки для того, щоб слухати її уважно.

3. Не закидайте дитину запитаннями, не влаштовуйте допиту. Просто допоможіть їй висловитись, не намагайтесь перебивати, вставляти свої коментарі. Звичайно, частіше за все, дитина прагне не так отримати вашу пораду, рекомендацію, як просто розповісти про якусь подію.

4. Не розділяйте те, що дитина говорить вам, на важливе і неважливе. Інколи підліток у захваті розповідає про футбольний матч, який побачив напередодні, а мати відповідає: «Та ну його, цей футбол, розкажи краще, як там у тебе справи у школі.». або дівчина висловлює хвилювання з приводу того,що хлопець, яким вона захоплюється, не звертає на неї уваги, а мати відповідає: «ще сто таких хлопців буде, не бери дурного в голову!». Ось де яскраво простежується, як батьки відсторонюються від проблем дитини, залишають її сам на сам зі своїми переживаннями.

5. Слухаючи дитину, будьте з нею на одній хвилі, постійно підтверджуйте свою уважність і зацікавленість знаками: кивайте головою, дивіться в очі, подавайте репліки, час від часу повторюйте те, що вона каже, тільки іншими словами. Цей прийом називається віддзеркалюванням. Якщо правильно його застосовувати, дитина побачить, що ви її чуєте і розумієте.

6. Застосовуйте прийом «активного слухання»: використовуйте ствердну форму висловлювання, тримайте паузу, даючи дитині час на обдумування, позначайте емоції, які відчуває дитина, говоріть, що розумієте її відчуття.

7. Слухаючи дитину, поважайте її інтереси, її особистість, будьте добрими. Навіть якщо потрібна суворість,поєднайте її з добротою – у рівних пропорціях. Ваші очі мають випромінювати терпіння, бажання почути свого співрозмовника.

Навчившись слухати і чути свою дитину, розуміти її переживання, ви залишитесь найкращими друзями на все життя.