Друк

Чому діти жорстокі

Автор: Микола Олександрович.


Малий Сашко жив у неповній сім'ї, з батьком і бабусею. Мати-зозуля спекалась його, щойно в її житті з'явився черговий коханець, з ним і подалася "у світи". Тато як міг турбувався про дитину, хоч більше цю місію виконувала його старенька матір. Коли ж її не стало, на плечі батька-одинака й узагалі лягли всі клопоти з виховання синочка. Встигав і годувати, і в школу навідуватись. Попри те не цурався "відводити душу" в компанії з оковитою і давнім приятелем Ф. А той не подобався Сашкові, позаяк ділити батька він ні з ким не хотів. Та й пиятики тендітне хлопчаче єство не сприймало. Свідомо чи підсвідомо, але зважився на крок помсти. Коли сп'янілий дядечко відлежувався в їхній стодолі, взяв у руки знаряддя і... На ранок батько знайшов бездиханне тіло приятеля по чарці...

Вітя – з родини благополучної, має батька й матір. Втім, чогось вони не догледіли у вихованні синочка. Чи так вже дмухали-хухали на нього, все дозволяли, чи навпаки – подавали приклад верховенства сили. Як би там не було, але чадо їхнє звикло всього домагатися не лише гострим, із "перцем" слівцем, а й кулаками і... підручними засобами. Від зухвалих витівок підлітка потерпають однокласники. Нещодавно один відлежав у лікарні, отримавши по голові метровою шкільною лінійкою від "грози" класу...

Прикладів дитячої жорстокості сьогодні не бракує. В жодному виховному осередку – від дитсадка до школи – не обходиться без випадків агресії.


А починається все ніби з дрібниць (саме так здебільшого оцінюють сумирні на перший погляд витівки своїх чад батьки). Й ось, пустуючи на перерві, хлоп'я штовхає однокласника так, що той ранить собі руку склом. Інший одержує від приятеля стільки стусанів, що матері доводиться везти сина на УЗД. Після отриманої підніжки п'ятикласник летить сторчма головою у купу каміння. Під час перевірки "хто крутіший" семикласниці надовго заганяють свою "подругу"-відмінницю в холодну річкову воду, лиш таким чином обіцяючи повернути їй бібліотечну книгу. А підліткам-хлопцям для утвердження тієї ж крутизни достатньо вибити один одному зуба чи розквасити носа. Причому, виявляється, якщо цю бійку зняли на відео мобільним телефоном, то надалі можуть шантажувати учасників і вимагати викуп...

Чому діти жорстокі? Що штовхає ще несформовану особистість на злочин? Чи можна допомогти дитині позбутися від жорстокості та агресії?

- Винуватець фатального випадку – 7-річний хлопчина – лишень від одного батька (яким би той не був) міг очікувати любов та опіку, що їх йому так бракувало. Дядько з пляшкою завжди забирав ту увагу в дитини, яка бачила найріднішу людину у п'яному товаристві зовсім іншою, аніж за "тверезих" обставин; не виключено, що й жорстокою. Відтак хлопець і захотів просто позбутися перешкоди – татового приятеля. Чи свідомий цей вчинок, сказати важко.

А взагалі проблема жорстокості та насильства пов'язана з багатьма соціально-економічними та психологічними чинниками. Серед них – послаблення виховної функції в сім'ї та недостатній контроль з боку батьків, неблагополучне побутове оточення, неконтрольованість дітей з боку дорослих, непідготовленість батьків до виховання, байдужість до дітей, збільшення кількості неповних сімей через розлучення або від'їзд батьків за кордон. Негативну роль відіграє і відверта, неконтрольована пропаганда насильства та агресії на відео і телеекранах, масове відкриття комп'ютерних та ігрових залів, де підлітки "відриваються" від реальності і відчувають себе героями улюблених фільмів, ігор, навіть – убивцями. Підліток, який переглядає фільми з елементами насильства, навчається фізичним діям, які раніше не були йому притаманні, відтак зменшується контроль над проявами власної агресії. Він вважає: якщо інші безкарно проявляють жорстокість, то чому не можна й мені. Часто таке визначення дорослості у підлітка набуває форми самоствердження за рахунок кривдження інших. І цей шлях неусвідомлений, є копіюванням відображення дій дорослих. Якщо дитина виховується у байдужій, недоброзичливій сім'ї, де її можуть і карати, то у шкільному колективі знаходить слабшу людину й мимоволі хоче їй віддати все те, що почерпнула вдома.

- Агресивні та озлоблені діти ростуть не тільки в сім'ях, які не виконують основні свої функції. А й у цілком благополучних, де для дитини батьки роблять все можливе, але пропускають багато виховних моментів, які й формують дитину як особистість.

Найчастіше агресія – наслідок психологічної травми. Дитина зганяє свою образу і злість на слабких і беззахисних. Не тільки на тваринах, а й на людях. Зазвичай це пов'язано з тим, що вона піддавалася насильству, не обов'язково фізичному – можливо, і психологічному чи емоційному. Біль, який дитина відчуває, породжує агресію та відчуження. Якщо дитину хтось побив, потім, щоб помститися, вона мучить тварину чи фізично слабшу дитину, і ніби стає сильнішою, виливаючи свою кривду на беззахиснішого. Надзвичайно важливий момент у вихованні дітей – ставлення батьків одне до одного і до дитини. Будь-який негатив з боку батьків дитина всмоктує в себе як губка. Також важливо розрізняти поняття добра і зла. Нерідко трапляється так, що дитя тягне за хвіст кошеня, відбирає гарну іграшку у слабкішого товариша, ображає дорослих людей, а батьки ставляться до таких витівок поблажливо, не пояснюючи дитині, чому так робити не можна... Але при цьому викорінювати погані вчинки лише покаранням не варто. Дитина повинна зрозуміти, що світ сповнений не тільки жорстокості, а й любові. З раннього віку необхідно навчати її любити людей, тварин, природу. Слід бути їм другом, вміти розділити їхні переживання, показати, що любов є сильніша за зло та агресію. Помітивши прояви жорстокості у дитини, варто неодмінно звернутися до спеціаліста-психолога, адже самостійно викорінити цю хворобу майже неможливо.

У цей непростий час, коли на несформовану дитячу свідомість обрушується безліч шкідливих впливів, родинам варто згадати і про моральні цінності та духовність.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Корисні посилання

 • Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
 • Університет менеджменту освіти
 • Комітет з питань науки та освіти
 • Інститут інноваційних технологій і змісту освіти
 • Академія педагогічних наук України
 • Український центр оцінювання якості освіти
 • Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
 • Пробне тестування онлайн
 • Укпаїнознавча гра Соняшник
 • Онландія - безпечна веб-країна
 • maluk
 • pochemuchka
 • samouchka
 • umnichka
 • online-bezpeka-logo
 • allforchildren
 • kangooroo
 • SOM
 • ostriv
 • parta lo
 • MAN