«Мова дорослих - взірець для наслідування»

Матеріали до занять батьківського всеобучу

Мова - це «символічний ключ до культури»

(Е. Сепір)

Із нервовим прискоренням рухається час. Змінюється політична карта світу, відходять у небуття донедавна всесильні доктрини, знову стає ціннісним те, що вважалось пережитком минулого і як таке зневажалось та переслідувалось тими, хто вважав себе уособленням прогресу і підганяв інших до  світлого майбутнього».

Уже вкотре, після незліченних жертв і втрат, піднімається з колін народ Русі-України. Фі-зично почетвертований, на третину яничаризо-ваний, поголовне зневажений — він здіймається на повен зріст, щоб «у народів вольнім колі» знову - оголосити на весь світ: «Ще не вмерла Україна!»

«Ще не вмерла і не вмре!» Бо живе наша мова. Отже, живий наш дух, жива наша пісня, наша історія, наша єдність. Живе наша мова — і з нами наші князі і гетьмани, наші письменники і вчені, наші державники і збройні охоронці. Живе наша мова — і наш голос звучить у вселенському хорі народів. Бо наша мова - це наша релігія, наша держава, наша надія, наше майбутнє. Бо наша мова - це ми, українці - добрий, чесний, працьо¬витий народ. Отож не лише клянімося в любові до рідної мови, не лише плачемо над її долею, а працюймо для неї, вивчаймо її, заглиблюймось у її походження та історію, пропагуймо її.

Пізнання мови - це пізнання народу, його єства, його душі, його витоків та історичних шляхів - усього того, чим народ цікавий для інших народів.

Один з апостолів казав: «Коли я молюся чу-жою мовою, то уста мої моляться, а серце спить». Прикро, що і сьогодні чуємо дискусії про те, говорити рідною мовою чи ні, що і сьо-годні ми зустрічаємо випадки, коли деякі укра-їнці цураються рідної мови, забуваючи, що із зникненням мови зникне і народ.

Одним із найвищих виявів самоутвердження нації є державний статус її мови, який законо-давче забезпечує її функціонування в усіх сфе-рах суспільного життя. Сьогодні державність української мови набула законодавчої, консти-туційної сили. Закон про мови в Україні, Кон-ституція України ставлять перед кожним з нас важливе завдання - оволодіти рідною мовою і лі¬тературою. Однак успішно вирішити ці завдання можна тільки спільними зусиллями. Виховання любові до мови, мовної культури - спільна спра¬ва школи і сім'ї. Мова дорослих - взірець для наслідування. Запам'ятаймо це, адже якою мо¬вою будемо говорити ми, дорослі, такою мовою будуть говорити і наші діти. Тому намагайтеся вдома говорити літературною українською мо¬вою, слідкуйте за чистотою і правильністю мови ваших дітей. Допоможіть їм оволодіти культу¬рою спілкування, мовним етикетом. Будьте самі прикладом: не порушуйте норм вимови, не до¬пускайте недбалості у виборі слів, не вживайте грубих, лайливих слів, не говоріть суржиком.

Пам'ятайте: дитина в усьому, в тому числі й у мовленні, наслідує дорослих.

Дуже важливо з раннього дитинства вихову¬вати у дітей любов до книжки. Тільки в сім'ї, де батьки спонукають дітей до читання, разом обговорюють прочитане, інтерес до художнього слова не зникає, а навпаки, розвивається емо¬ційне сприймання і самостійна думка дітей.

Народні традиції, пісні передали нам у спа¬док наші діди і батьки. А наше з вами завдан¬ня - передати їх нащадкам. Допоможіть своїм дітям збагнути красу української пісні, перед якою схиляється світ. Учімо дітей черпати красу і наснагу з безцінної скарбниці нашої духовності.

Культура мовлення суспільства - чи не най¬яскравіший показник стану його моральності, духовності, культури взагалі. Словесний бруд, що заполонив мовлення наших співгромадян, вульгарщина - тривожні симптоми духовного нездоров'я народу. Доведено, що грубе слово діє як негативний подразник.