Друк

Що у законі: які фото дітей не можна розміщувати на сайтах садків та шкіл

Автор: Микола Олександрович.

У закладах освіти час від часу відбуваються різні заходи за участю дітей. Якщо ви плануєте знімати їх на відео чи робити фоторепортаж, а у подальшому публікувати такі фото і відео на сайті чи сторінці у соцмережі – то маєте знати певні правила.

Чи це законно? 

Фото- та відеозйомка в закладі освіти не суперечить закону. Більше того, школа може публікувати матеріали зйомок на своєму сайті чи офіційних сторінках у соцмережах. Проте під час публікації варто враховувати норми статті 307 Цивільного кодексу: 

  • фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою.  Згода припускається, якщо зйомки проводять відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру;
  • фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя; 
  • знімати фізичну особу на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємно, без згоди особи, можна лише у випадках, встановлених законом (наприклад, під час проведення слідчих дій). 

Проте, відповідно до українського законодавства, фізична особа може заборонити знімати себе лише на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку. Тому якщо запис здійснюється не на плівку, а на карту пам’яті чи флешку, то той, хто знімає, не порушує закон. Тож можна скористатися цим аргументом під час доведення правомірності зйомки. 

Крім того, особа дає мовчазну згоду на зйомку, перебуваючи у громадських місцях, під час проведення заходів публічного характеру. 

Які місця вважаються громадськими? 

Громадським місцем є частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, за запрошенням або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи та стадіони (ст. 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV). 

Заклад освіти за своїми значенням і суттю вважається громадським місцем. А будь-який захід, який відбувається на території закладу освіти, є публічним. Тому зйомка учасників освітнього процесу відкрито під час уроку, свята, вистави тощо дозволяється без згоди осіб, які можуть потрапити в об’єктив камер. 

Заклад освіти може також публікувати матеріали зйомок на сайті чи офіційних сторінках закладу у соцмережах. 

Які фото дітей публікувати не варто 

Заклад освіти має утримуватись від публікації фото та відео, які можуть скомпрометувати цей заклад або дитину. Це, наприклад, кадри, на яких: 

  • дитина плаче; 
  • дитина забруднилася, впала тощо; 
  • у дівчинки задерлася спідниця; 
  • у дитини зіпсувався (порвався) якийсь із предметів одягу; 
  • діти сваряться або б’ються; 
  • портретне фото дитини. 

Джерело: Практика управління закладом освіти

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Корисні посилання

  • Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
  • Університет менеджменту освіти
  • Комітет з питань науки та освіти
  • Інститут інноваційних технологій і змісту освіти
  • Академія педагогічних наук України
  • Український центр оцінювання якості освіти
  • Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
  • Пробне тестування онлайн
  • Укпаїнознавча гра Соняшник
  • Онландія - безпечна веб-країна
  • maluk
  • pochemuchka
  • samouchka
  • umnichka
  • online-bezpeka-logo
  • allforchildren
  • kangooroo
  • SOM
  • ostriv
  • parta lo
  • MAN