Друк

Про вибір підручників для 4 та 8 класів ЗЗСО

Автор: Микола Олександрович.

Електронні версії фрагментів оригінал-макетів підручників, яким за результатами І етапу Конкурсу буде надано відповідний гриф, розміщуватимуться в Електронній бібліотеці ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» (далі - ІМЗО) у вільному доступі за посиланням lib.іmzо.gоv.uа у розділі «Конкурс підручників»: з 18 січня 2021 року для 4 класу;  з 22 лютого 2021 року для 8 класу.

Для організованого проведення II етапу Конкурсу  необхідно забезпечити ознайомлення педагогічних працівників ЗЗСО з електронними версіями фрагментів оригінал-макетів підручників, які братимуть участь у II етапі Конкурсу, та заповнення ними спеціальної форми вибору електронних версій оригінал-макетів підручників (додатки 2 і 3). Бажано керівникам ЗЗСО провести у закладах освіти наради, на яких ознайомити членів педагогічного колективу з метою і завданнями, які перед ними поставлено.

Педагогічні працівники з 18 січня до 05 лютого 2021 року ознайомлюються з фрагментами електронних версій оригінал-макетів підручників для 4 класу, а з 22 лютого до 12 березня 2021 року - для 8 класу. Це здійснюється для того, щоб на 2021/2022 навчальний рік до кожного ЗЗСО  надійшли друковані примірники саме тих підручників для 4 та 8 класів, які будуть обрані цим закладом освіти. Безпосередній вибір підручників за фрагментами електронних версій їх оригінал-макетів з кожної назви підручника здійснюють вчителі ЗЗСО. Остаточне рішення щодо вибору підручників має бути схваленим на засіданні педагогічної ради ЗЗСО, про що складається відповідний протокол, де зазначається інформація про вчителів, які безпосередній здійснили цей вибір. З метою відкритості та прозорості процедури вибору ЗЗСО на власних вебсайтах оприлюднюють вищезазначені протоколи педагогічної ради: до 05 лютого 2021 року стосовно вибору підручників для 4 класу; до 12 березня 2021 року стосовно вибору підручників для 8 класу.   Остаточне рішення про включення або не включення кожного з таких підручників до переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету, буде ухвалюватися колегією МОН. Відповідно до цих інструктивно-методичних матеріалів ЗЗСО всіх форм власності мають заповнити спеціальну форму вибору електронних версій орйгінал-макетів підручників (додатки 2 і 3): з 01 до 05 лютого 2021 року стосовно вибору підручників для 4 класу; з 09 до 12 березня 2021 року стосовно вибору підручників для 8 класу. Заповнення вищезазначеної спеціальної форми відбуватиметься з використанням модуля прозорого вибору підручників на базі інформаційно- телекомунікаційної системи «Державна інформаційна система освіти» (далі - ІТС «ДІСО»), або будь-якого іншого програмного забезпечення (Курс «Школа»), яке має Атестаційне свідоцтво та відповідає вимогам нормативних документів і може використовуватись для взаємодії з ІТС «ДІСО» (далі - СПЗ ВП). У СПЗ ВП вибір та формування результатів вибору відбувається у вигляді спеціальної електронної форми, яку потрібно заповнити окремо для кожного класу. Після заповнення форми результат в електронній формі надсилається до ІТС «ДІСО».

Порядок дій ЗЗСО під час створення переліку вибраних версій оригінал- макетів підручників: 

1.Заклади освіти можуть користуватися тими ж ключами активації, які вони отримували для формування та пересилки статистичної звітності.

2. У вікні «Первинні налаштування. Реквізити» меню СПЗ ВП відповідальний у ЗЗСО перевіряє та при необхідності редагує назву ЗЗСО, код ЄДРПОУ, № закладу освіти в ІТС «ДІСО», поштову адресу, мову навчання, ПІБ керівника, номер телефону та електронну адресу свого закладу освіти.

3. Наступним кроком є перехід до розділу підручників у СПЗ ВП, де обирається клас у відповідному розділі меню СПЗ ВП та заповнюється спеціальна електронна форма з кількістю підручників, вибраних цим закладом освіти.

4. Під час заповнення форми необхідно двічі натиснути на потрібний підручник у списку. Після чого з’являтиметься вікно редагування, у якому необхідно обов’язково обрати мову навчання підручника (для підручників, що передбачається перекладати, відкриватиметься відповідне поле з переліком мов, на які здійснюватиметься переклад), а також указати кількість примірників і розподілити 5 альтернативних підручників (на вибір закладу освіти) з цього предмета (інтегрованого курсу) у порядку пріоритету для даного закладу освіти. Альтернативні підручники, з урахуванням пріоритету, надійдуть до закладу освіти у тому випадку, якщо основний чи інший альтернативний підручник не увійде до переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету. У випадку, якщо заклад має потребу в підручникові кількома мовами, у цьому ж вікні необхідно натиснути на кнопку створення нової закладки. У новій закладці вікна редагування назв підручників можна буде обрати іншу мову перекладу підручників, кількість примірників для цієї мови, а також альтернативи. Після внесення всіх змін слід натиснути «Зберегти».

5. Після заповнення форми необхідно скористатися опцією для перегляду (натиснути кнопку «Перегляд» та перевірити правильність внесених даних) та відправки (натиснути кнопку «Відправити»). На створений документ необхідно накласти електронний цифровий підпис АЦСК ПАО КБ «ПриватБанк» або АЦСК Т7ТЛГ ДФС (далі - ЕЦП), а створену форму з результатами вибору підручників відправити на сторінку органу управління освітою, якому підпорядкований даний заклад освіти. Після відправки з’являється можливість роздруку форми.

6.  У разі відсутності ЕЦП відповідальний у ЗЗСО у спеціальному вікні зазначає, що бере на себе відповідальність за внесені дані, та вписує свої прізвище, ім’я, по батькові. Під час заповнення форми вибору електронних версій оригінал-макетів підручників у СПЗ ВП закладам освіти необхідно врахувати: ЗЗСО заповнюють спеціальну форму вибору електронних версій оригінал-макетів лише для тих підручників, які використовуватимуться у даному закладі освіти у 2021/2022 навчальному році. 

7.  ЗЗСО заповнюють спеціальну форму вибору електронних версій оригінал-макетів підручників окремо для 4 та 8 класів. Форму вибору електронних версій оригінал-макетів підручників для 4 класу заповнюють ЗЗСО, які здійснюють освітню діяльність на рівні початкової освіти, для 8 класу - відповідно на рівні базової освіти. Опорні ЗЗСО оформлюють вибір електронних версій оригінал-макетів підручників у тому числі й для своїх філій.  Кількість примірників кожного з підручників має відповідати реальному вибору ЗЗСО та визначається як фактична кількість учнів у 3 та 7 класах та кількість учителів, які викладають у 3 та 7 класах даного закладу освіти у 2020/2021 навчальному році.

Привертаємо увагу керівників закладів освіти, що Рахунковою палатою під час проведення аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених МОН на забезпечення підручниками та посібниками, було встановлено, що часом заклади освіти надають недостовірну потребу в підручниках і посібниках, зокрема, неправомірно її збільшують. Отже, зазначена потреба у підручниках має чітко відповідати кількості учнів вищеназваних класів.     

8. Якщо в закладі освіти кількість 3 та 7 класів на паралелі більше одного, то можна вибирати різні підручники для кожного класу. Проте, ураховуючи досвід попередніх років, було б бажано, щоб педагогічна рада ухвалила вибір для закладу освіти щодо однієї назви підручника з кожного предмета (інтегрованого курсу).

9. Спеціальні ЗЗСО для дітей з особливими освітніми потребами, що використовують підручники для ЗЗСО, вибирають підручники лише з 5 предметів, які є в Типовій освітній програмі спеціальних закладів загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами (відповідно до нозологій).

10. Результати вибору за фрагментами електронних версій їх оригінал- макетів з кожної назви підручника (далі - результати вибору), здійснені ЗЗСО, у паперовому вигляді засвідчуються підписом керівника (заступника керівника) цього ЗЗСО. Привертаємо увагу, що керівники ЗЗСО несуть персональну відповідальність за достовірність результатів вибору та своєчасність їх оформлення. Як зазначалося вище, ЗЗСО оприлюднюють результати вибору на своїх вебсайтах в електронному вигляді (у форматі pdf) та передають їх у паперовому та електронному вигляді до органу управління освітою (далі - ОУО), якому вони підпорядковані: до 05 лютого 2021 року щодо вибору підручників для 4 класу; до 12 березня 2021 року щодо вибору підручників для 8 класу. У разі виникнення запитань ЗЗСО можуть звернутися до «Саll-центру» щодо допомоги педагогічним працівникам під час конкурсного відбору підручників за телефонами (044)248-17-50, (044)248-21-61. Якщо заклад освіти допустить помилку під час оформлення результатів вибору, лист про скасування форми надсилати не потрібно. У програмі необхідно ввести відповідні корективи та повторно відправити форму. Слід зазначити, що після створення ОУО узагальненої форми внесення змін закладами освіти є неможливим, тому необхідно уважно ставитися до заповнення форм.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Корисні посилання

 • Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
 • Університет менеджменту освіти
 • Комітет з питань науки та освіти
 • Інститут інноваційних технологій і змісту освіти
 • Академія педагогічних наук України
 • Український центр оцінювання якості освіти
 • Вінницький регіональний центр оцінювання якості освіти
 • Пробне тестування онлайн
 • Укпаїнознавча гра Соняшник
 • Онландія - безпечна веб-країна
 • maluk
 • pochemuchka
 • samouchka
 • umnichka
 • online-bezpeka-logo
 • allforchildren
 • kangooroo
 • SOM
 • ostriv
 • parta lo
 • MAN